Hakkımızda

    Gıda sektöründeki çalışmalarına 1950’li yıllarda Ankara’nın Atpazarı semtinde 
başlayan Ömer Göksoy o yıllarda başta simit ve ekmek üretimi olmak üzere 
unlu mamul üretimi yapmaktaydı. O günlerde sahip
olunan imkânlar doğrultusunda kesinlikle kaliteden taviz verilmeden meydana getirilen üretim 1980 yılında Göksoy Ekmek Fabrikası ismiyle Ömer Göksoy tarafından oğlu Yüksel Göksoy’a devredilmiştir.

    Bayrağı devralan Yüksel Göksoy mesleği babadan miras bilmiş ve aynı özveriyle bayrağı taşımaya devam etmiştir. Gelişen ve sürekli değişim gösteren ekonomik ve teknolojik gelişmelere uzak kalmayan Yüksel Göksoy baba mesleği olan fırıncılıkla birlikte yurtiçinde ve yurtdışında gıda sektörünün farklı kulvarlarında birçok ticari faaliyette bulunmuştur. Meydana getirdiği her ticari faaliyeti bir tecrübe sayan ve bu birikimleriyle sürekli yeni projeler meydana getiren Yüksel Göksoy 2011 yılına gelindiğinde bayrağı oğulları Eren Göksoy ve Ersin Göksoy’a devretmiştir.

    2011 yılının Kasım ayında geçmişten gelen tecrübelerin bugüne yansıması olarak Soyer Gıda Tarım Ürünleri ve Hayvancılık şirketini kuran Eren Göksoy ve Ersin Göksoy dede mesleği olan fırıncılığı farklı bir boyuta getirerek Anadolu Köy Pazarı markası ile yöresel unlu mamuller üretimine başlamıştır. Bu üretim ile birlikte aynı zamanda Türkiye’nin farklı yöresel lezzetlerinin de tedarikini sağlayan Soyer Gıda hayvancılık sektöründe de faaliyet göstermektedir.